aug 122017
 

Serien har over de første to sæsoner udviklet sig fra at være 5 til hele 9 afdelinger. Som ny på listen har vi fået Nr. Nebel Løbeklub med som arrangør med en meget spændende rute i Blåbjerg Plantage. Dejligt at vi nu er repræsenteret i hele landsdelen. Yderligere er regelsættet og afviklingsformen/regelsættet igen tilrettet og opdateret efter ønsker fra deltagere og afviklende foreninger ud fra evalueringen af sidste sæson.

Datoer og afviklingssteder for Sydvest Crossløb 2017/18:
07-10-17: Esbjerg Atletik og Motion – Vognsbølparken
28-10-17: Varde Parkløb/Varde Løbemotion – Arnbjergparken
18-11-17: Billund Løbeklub/Hejnsvig IF – Gyttegård Plantage
02-12-17: Nr. Nebel Løbeklub – Blåbjerg Plantage
06-01-18: Multiatleterne – Nørreskoven i Esbjerg
27-01-18: Sdr. Omme Atletik og Motion – Atletik Stadion
24-02-18: Lustrup Damhus IF/Ribe Motion – Ormen i Lustrup
10-03-18: SGI Fitness og Motion – Marbæk Plantage
24-03-18: Læborg UG/Brørup Løbeklub – Hundsbæk Plantage

Bemærk at i denne sæson afvikles ALLE afdelinger – som noget nyt – lørdag kl. 11.00. De helt præcise afviklingssteder/rutekort mv. på de enkelte afdelinger lægges løbende op på henholdsvis Facebook, hjemmesiden og tilmeldingssiden.

Som DGI/DAF medlemsforening får I igen i denne sæson en særlig foreningsrabat på tilmelding, ved over 15 deltagere. Den alm. deltagerpris er Kr. 295,00 for hele serien med alle 9 afdelinger. Men hvis I vil hjælpe os med at få flest mulige af jeres medlemmer tilmeldt, bliver prisen i stedet Kr. 245,00 pr. deltager. Fordi tilmeldingen lukker d. 4. okt. 2017 (3 dage før første afd. i serien), er der ingen grund til at afvise nye potentielle Cross-løbere i foreningen. Den åbner op igen efter 1. afdeling, så bliv endelig ved med at sende, da man kan tilmelde sig den samlede serie helt hen til før 5. afdeling. Vi sender først en faktura på det samlede antal tilmeldinger efter sæsonens afslutning.

Det er også muligt at tilmelde sig de enkelte afdelinger, men det koster Kr. 60,00 pr. deltager og er uden rabat. Er man tilmeldt hele serien, behøver man kun at have løbet 5 afd. for at kunne vinde i sin aldersgruppe. Det er nemlig pointene fra de 5 bedst placerede afd., der tæller med i det samlede point-regnskab i konkurrencen. Så det er ingen hindring for deltagelse, at man ikke kan være med i alle afdelinger.

Det er igen i denne sæson det hold med flest gennemførte deltagere, der vinder holdpokalen. Det vil her være oplagt, at medlemmerne tilmelder deres familier (under foreningens navn). Børn fra 0-10 år deltager igen gratis + at der er medaljer til alle gennemførte deltagere 0-17 år efter hver af de 9 afdelinger.
Alle informationer om de enkelte afd. og regler i Crossløbs-serien kan findes på tilmeldingssiden eller vores Facebookside, hvor der kommer løbende opdateringer.